Použitie
Systémy P-Laser majú široké spektrum možných použití, ktoré môžu byť: čistenie foriem, odstraňovanie hrdze z predmetov s rôznym stupňom oxidácie, odstraňovanie mastnoty z povrchov, príprava povrchov, ktoré sa majú neskôr maľovať , odstránenie farby alebo obnovenie pamiatok ako sochy z kameňa, mramoru alebo kameňa.
Čistiace formy a matrice
Môžete čistiť formy z gumy, plastov, gumy, náradia bez použitia starých systémov, ako je pieskovanie a brúsenie, ktoré poškodzujú povrch alebo používanie chemikálií, ktoré môžu byť nebezpečné a potom sa musia vyčistiť a neutralizovať.
Odstráňte oxid
Oxidové vrstvy zvlášť dobre absorbujú laserové svetlo, a preto sa môžu veľmi ľahko odparovať a eliminovať. Kovové povrchy ošetrené zariadením P-Laser sú perfektne pripravené pre následné lakovanie, zvarenie alebo potiahnutie.
Odstraňuje farbu a morenie
Väčšie systémy sú vybavené na odstránenie náterov z oceľových konštrukcií, ako sú lode, veže, mosty, prenosové veže, stožiare vysokého napätia a karosérie automobilov.
Laserový proces môže byť použitý na odstránenie vrchných náterov, čo umožňuje nové nanesenie nových náterov na základňu. Oceľová povrchová úprava vyčistená laserom je úplne čistá a ideálna na prefarbenie.
Obnova kultúrnych pamiatok
Používa sa s uspokojivými výsledkami pri odstraňovaní nečistôt z kameňa a dreva. Spolu s esteticky príjemnými výsledkami je potrebné poznamenať, že čistenie laserom nemá žiadne nepriaznivé účinky. V porovnaní s tradičnými technikami má laserové čistenie mnohé dodatočné výhody: Priemer laserového lúča môže byť nastavený tak, aby bolo možné ošetriť oblasti s rozličnými rozmermi. Neexistuje žiadny fyzický kontakt medzi predmetom, ktorý sa má čistiť a laserovým zariadením, čo je naozaj relevantné pri ošetrení krehkých materiálov. Rastúca potreba chrániť naše kultúrne dedičstvo znamená zvýšenie dopytu po čoraz presnejších technikách čistenia s vysokou selektivitou a malým rizikom.
Čistenie zvarov
Čistenie zvarov je jednou z aplikácií, na ktoré je najlepšie využiť čistenie laserom. Staré metódy zahŕňali kefy, nanesenie emulzie, čakanie na reakciu, opláchnutie vodou a vysušenie! Teraz stačí jeden prechod laseru .
Čistenie valcov Anillox – tlač
Keďže aniloxové kotúče sú upchaté suchým atramentom, mali by byť pravidelne čistené. Zatiaľ čo konvenčné metódy majú tendenciu vytvárať veľa prachu, hluku, chemického odpadu alebo dokonca napadnúť jemnú štruktúru, P-laser vyvinul veľmi jednoduchú čistiacu jednotku plug & play.
To dáva spoločnostiam možnosť čistiť ich tlačové valce v priebehu niekoľkých hodín namiesto dní. Anilox čistenie valčekov
Aj keď v súčasnosti existujú iné čistiace techniky na čistenie aniloxových valcov, sú zastarané.
Čistenie laserom sa pomaly stáva budúcnosťou čistenia aniloxového valčeka. Chemické alebo brúsne otryskávacie systémy používané na odstraňovanie chemikálií nachádzajúcich sa v dnešných atramentoch a lepidlách majú tendenciu upchať aniloxové rolovacie bunky. To je tiež veľmi časovo náročná a nepríjemná úloha s likvidáciou a neustálymi problémami.
Teflónové a polyuretánové materiály pripojené na povrch valca tvoria hydrofóbny film; čo spôsobí, že farba sa bude zväčšovať, podobne ako voda na novo voskovanom aute. Jediným spôsobom, ako úplne odstrániť tieto kontaminanty (spolu s inými organickými látkami), je tepelné rozloženie pomocou laserového svetla.
Chemické čistenie bohužiaľ poškodzuje povrch na týchto "vyčistených" valcoch (rovnako ako všetky metódy pieskovania) - len čistenie laserom môže naozaj obnoviť povrch!
Ako to funguje?
Na obrázku sa nachádza hrdzavá plocha nad základným materiálom, toto je kontaminovaná vrstva. Táto vrstva absorbuje energiu, zatiaľ čo základný materiál (oceľ, hliník, drevo, plasty atď.) odráža väčšinu energie.
Laser posiela tisíce fotónov za sekundu, svetelné guľky okolo 200 000 za sekundu, vytvárajú výbuchy mikroplazmy, rázové vlny a tepelný tlak, ktoré vedú k vyvrhovaniu cieľového materiálu.
Proces je optimalizovaný tak, aby produkoval maximálnu reakciu na nechcený materiál, aby optimalizoval pracovný čas, bez ohrozenia základného materiálu.
Kovové povrchy sú vhodné pre mnohé aplikácie čistenia laserom. Rôzne konfigurácie laseru nemenia metalurgicky, ani nepoškodzujú ošetrovaný povrch. Bude odstránený iba povlak, zvyšok alebo oxid ako nežiadúci, pretože lúč svetla je presne nastavený tak, aby nereagoval na základný materiál.
Výhody a výhody čistenia laserom:
Čistenie laserom získalo veľkú obľubu vďaka množstvu výhod v porovnaní s tradičnými metódami čistenia. Najobľúbenejšie priemyselné čistiace metódy, ktoré sú dnes známe, sú chemické, termochemické, tepelné, trhacie a pieskovanie. V mnohých prípadoch môže čistenie laserom prekonať nevýhody týchto tradičných metód a dokonca zlepšiť výrobný proces vo všeobecnosti. Pre každú aplikáciu, kde sa čistenie lasera používa ako náhrada starších techník, vznikli nepredvídané výhody.
Nie je možné vymenovať všetko, ale to sú najčastejšie výhody čistenia laserom:
• Rýchlosť
• Jednoduchá obsluha
• Tichý
• Nevyžaduje čistenie
• Nenecháva odpady
• Vysoko spoľahlivé
• Jednoduchá automatizácia
• Nízke prevádzkové náklady
• Prakticky bezúdržbové
• Nepoužíva chemikálie, abrazíva ani rozpúšťadlá
• Ekologický proces - bez znečistenia
• Konfigurácia lasera je nastavená tak, aby sa optimalizovala rýchlosť a jemnosť procesu.